DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Dua'nın Gücü

Yazdır

Pakistanlı Dr. İşân Hüseyni bir hatırasını anlatıyor:

Uçakla bir şehirden başka şehire gidiyordum. Ancak yıldırım çarpması sonucu bir arıza oluştu ve uçak en yakın havaalanına inmek zorunda kaldı. Pilota uçağın arızasının giderilmesi ne kadar sürer diye sordum. Çok uzun süreceğini söyledi. Çok bekleyemeyeceğimi, gideceğim yere yetişmem gerektiğini söyledim. Görevliler gideceğim şehrin 3 saat uzaklıkta olduğunu ve istersem araba kiralayıp gidebileceğimi söylediler.

İyi fikir olduğunu düşünüp araba ile için acele yola çıktım. Fakat aksilik, bu sefer de şiddetli yağmurdan göz gözü görmez oldu ve selden dolayı araba yolda kaldı.

Yol kenarında eski bir ev vardı. O eve gidip namaz kılarız bir şeyler yeriz diye düşündüm. O evde yaşlı bir kadın kapıyı açtı. Ev sahibine halimizi anlattık.

Yaşlı kadın bizi içeri buyur etti. İhtiyaçlarımızı karşıladı. Namazımızı ede ettik, yemek yedik.

 

Aman ha DİKKAT!..

Yazdır

Bilgisayar Mühendisi Arkadaş, İnşallah iyi bir donanımcı, iyi bir yazılımcı, iyi bir networkçü veya iyi bir sistem yöneticisi olacaksın. 
        
Yalnız şu mühim meseleleri sakın aklından çıkarma;
        
Bu kainatın öyle bir donanımcısı vardır ki, bütün mevcudâtı ve içinde yer yüzünü create etmiş, güneşi bir power source, ayı bir system clock yapmış. O power source'dur ki kesintiye uğramaz ve o system clocktur ki şaşmaz ve şaşırmaz, o donanımcının ilminin ve sanatının nihayetsizliğini gösterir. 
        
Bu zât aynı zamanda öyle yüce bir programcıdır ki, şu muazzam dünya üzerinde çalışacak şekilde koca hayat programını yazmış, yüzbinlerce yıldan fazladır, error verdirmeden, crash ettirmeden çalıştırıyor. 
        
Eğer onun ne kadar iyi bir programcı olduğunu da anlamak istersen, önce kendine bak. Gözünle göremediğin küçücük bir hücrene bütün kodunu save etmiş ve yine o küçücük hücrende execute ettiriyor. Madem ki DNA'nın bir program olduğu apaçıktır, ve bir program programcısız olamaz demek ki, senin programcılığın ancak o büyük zâtın programcılığına ancak bir ayna hükmündedir. 
 

Mutsuzluk Alameti

Yazdır

Aslında mutluluk ve mutsuzluk izafi şeyler olup kişilerden kişilere değişiklik arz eder. Onların inancı, sosyal durumu, kültürel yapısı ve aile statüsü gibi…durumlarla yakından ilgilidir. Meslek ve meşreplerle de yakın ilişkisi vardır. Mesela, bir kısım tasavvuf ehline göre mutsuzluğun belirtileri sıralanırken şu noktalara da yer verilmektedir:

a- Dünyayı sevip, ona bağlanmak ve bu yüzden de ahreti unutarak orası için hiçbir hazırlıkta bulunmamak.

 

Batının Kabusu: Müslüman ve demokrasi ilişkisi

Yazdır

Türkiye'nin, demokrasi ile gerçek anlamda bir ilişki kurması Batı'nın en rahatsız olduğu konu başlıklarından biri. Türkiye gibi Müslüman ya da bir Doğu ülkesinin, demokrasi ile yönetilmesi, ifade özgürlüğü teröre destek ve diplomasi alanında Hollanda ve diğer ülkeleri kötü yakalaması, Avrupa'nın varoluşsal dengesini bozuyor.

Biraz geriye, 15 Temmuz sonrasına gidelim. Günlerce, aylarca şunu konuştuk. Avrupalılar neden Türkiye'de yaşanan darbeyi ve daha da önemlisi ona karşı gelişen halk direnişini yok sayıyorlar. Neden insanların sivil ve seçilmiş hükümeti, demokrasinin vazgeçilmezi olan Meclis'i, halkın doğrudan seçtiği Cumhurbaşkanı'nı canı pahasına korumasını görmezden geldiler. Takdir etmediler ki zaten böyle bir beklenti içerisinde değiliz. Ancak, askeri bir darbe girişimine sessiz kalan bir Avrupa ve 248 insanın ölümüne sessiz kalan AB kurumları ile karşı karşıya kaldık. Bunun nedenleri üzerinde tekrar düşünelim ve Avrupa'nın neden özellikle Türkiye'ye karşı böyle bir tavır içinde olduğunu birlikte anlamaya çalışalım.

 


Sayfa 4 / 19

Düşündüren Söz

Güzel gören güzel düşünür. Güzel düşünen hayatından lezzet alır.

Dur! Ey Yolcu

Ey Yolcu Ey bu dünya kapısından içeri adımını atmış yolcu Nereye, nereye gidiyorsun? Sağına ve soluna bakınmadan, Etrafında yaşanan hadiseleri tanımadan Görmeden nereye gidiyorsun? Nereye gittiğini zannediyorsun? Nedir bu telaşın ey yolcu? Dur! Biraz dertleşelim.

Kİmler Sİtede?

Şu anda 192 konuk çevrimiçi

Son Yorumlar

Teşekkür Ediyoruz

İstatİstİk

Üyeler : 118
İçerik : 4458
Web Bağlantıları : 99
İçerik Tıklama Görünümü : 8957993

İnsaf ve iz’an sahibi her insan, kendisine bir bardak su ikrâm edene bile teşekkürü bir vicdan borcu addeder. Fırsat düştüğünde o şahsın iyiliğine muâdil bir iyilikle karşılık verir. Hâl böyleyken insanoğlunun, bütün nîmetlerin asıl ikrâm edeni olan Rabbine karşı alık ve abus kalması; akıl, iz’an ve vicdan dışıdır.