DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Batı Pek Çok YÜZLÜ!..

Yazdır

 

Huy Hırsızlığı

Yazdır

Huy Hırsızlığı

 

Sıbyan Mektebi - Osmanlı'da Eğitim Çocuk Yaşta Başlıyordu

Yazdır

Mahalle Mektebi

Osmanlı' da ailede başlayan bir eğitim felsefesi vardı. Çocuğa önce insan olduğu tanıtılır yani kendini tanıması sağlanır, daha sonra ise sorumlulukları ve görevleri bildirilirdi. Geniş pencereden bakarsak; Osmanlı eğitim felsefesinin temel amacı insan-ı kâmil yetiştirmekti.

Bunun yanında medrese de, mektep de çocuğa ne vereceğini biliyordu. Aslında halk yetiştirmekten ne beklediğini biliyordu: EDEP…  Osmanlı’da edep vardı, değerliydi ve tüm müesseseler evvelâ onu öğretiyorlardı ve öğretmenler, imanın, irfanın temsilcileriydi. 

Osmanlı’da âdâbın, erkânın, terbiyenin verildiği ilk müessese aileydi. Osmanlı ailesi dendiği zaman tasavvufun yaşandığı bir aile düşünmelisiniz. Tasavvuf, Osmanlı hayatının vazgeçilmez bir parçasıydı. Yani Kur’ân’daki Peygamber Efendimiz (SAV)’in ve sahâbenin yaşadığı İslâm’ı yaşarlardı. İslâm, Osmanlı’nın ruhuydu.  Osmanlı’da sıbyan mekteplerinde kültürlü insan yetiştiriliyordu. 


Röportaj: Fahri Sarrafoğlu

Osmanlı’da acaba eğitim kaç yaşında başlıyordu, kız-erkek çocuklarının eğitimi nasıldı? Anne ve babaların çocuk eğitimine verdiği önem ve Osmanlı devlet sisteminde çocuk eğitiminin önemi konusunda İGEDER-İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği Koordinatörü Güllü Sonakalan’la konu ile ilgili yaptığı detaylı araştırması üzerine kısa bir söyleşi yaptık.

İşte cevaplar:

 

Evlilik ve Boşanmalar Hakkında

Yazdır

alt

Evlilik üzerinde medyanın oyunlarına dikkat etmek gerekir. Kadınlar eğer duygusal bir boşluktaysa ve çok fazla dizi izliyorsa, o dizideki aşklardan ve kadın üstünlüğünden etkileniyorlar. Dizilerdeki kadınlar çok erkeksi, dediğim dedik, akıllı ve kendini beğenmiş. Bu izlenimler, kadınları yanlış yönlendiriyor. Bu noktada kadınlarda erkekleşme başlıyor. Kadınlar hiçbir zaman edasını kaybetmemelidir. 

Erkek ve kadın doğuştan farklı yaratılmıştır. Allah kadınları şefkatli ve teslimiyetçi yaratmıştır. Erkekler ise güç, iddia ve başarı üzerine yaratılmıştır. Erkeğin hayata bakışı serttir. Kadınlarsa duygusaldır. Zaten normal olan erkeğin kadın gibi olmamasıdır.

Kadınlar, okuyan kız çocuklarını bile elinde mesleğin olsun, kendine güven, eşine muhtaç olma diye yönlendiriyor. Bu bilinçle yetişen kızların ileride evlilikleri yürümüyor.

 


Sayfa 15 / 19

Düşündüren Söz

Yalnızlık kötü arkadaştan, iyi arkadaş ise yalnızlıktan iyidir.

Dur! Ey Yolcu

Ey Yolcu Ey bu dünya kapısından içeri adımını atmış yolcu Nereye, nereye gidiyorsun? Sağına ve soluna bakınmadan, Etrafında yaşanan hadiseleri tanımadan Görmeden nereye gidiyorsun? Nereye gittiğini zannediyorsun? Nedir bu telaşın ey yolcu? Dur! Biraz dertleşelim.

Kİmler Sİtede?

Şu anda 69 konuk çevrimiçi

Son Yorumlar

Teşekkür Ediyoruz

İstatİstİk

Üyeler : 118
İçerik : 4458
Web Bağlantıları : 99
İçerik Tıklama Görünümü : 8954028

Peygamber Efendimiz buyuruyor ki:

“Müʼmin, bir bal arısına benzer. Temiz olanı yer (yani helâl yer), temiz olan şeyler ortaya koyar (yani Hakkʼın rızâsına uygun olan işleri yapar, sâlihlerle, sâdıklarla beraber olur), konduğu yeri ne kırar ne de bozar (orayı ihyâ eder).” (Ahmed bin Hanbel, II, 199)