DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

İnsanların doymak bilmez makam hırsları

Yazdır

Nisa Suresi'nin 58'inci ayetine Rabbimizin emri şudur: "Allah size, emanetleri ehline vermenizi emrediyor..."

İşi ehil olana vermek Allah'ın kesin talimatıdır. Beyan ettiğimiz ayette bu emrin "Allah'ın güzel bir nasihatı" olduğu hususuna da dikkat çekiliyor.

Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz: "İş layık olana verilmediği zaman, kıyameti bekle." (Buhari, İlim 2) buyurmuştur.

İşin ehline verilmemesi toplumsal yıkıntıların artmasına, çöküntülerin de hızlanmasına sebebiyet verir. Hadis-i Şerif'te de buna işaret ediliyor. Böyle bir olumsuzluğun/cereyanın kıyamet alameti olduğu açıkca bildiriliyor.

Hadiste dikkat çekilen bir diğer husus işi ehil olana vermeyenler, başlarına kıyamet kadar dehşet verici iş açmış oluyorlar. Günümüzdeki büyük sıkıntıların, kargaşaların ve musibetlerin en önemli sebeplerinden biri de işlerin ehline verilmeyişidir.

 

Hakim olmanın sırrı

Yazdır

Basiti anlayarak, karmaşığın ne olduğunu anlayabiliriz. Her konu hakkında anlama kabiliyetimizi basitten karmaşığa doğru geliştirerek artırabiliriz. Karmaşık olan bütünü basit parçalara böler ve onlara hakim olursak, bütün işlerimiz zor olmaktan çıkar. Hakim olmanın sırrı basitliktir.

Gözünüzü zirveye dikin fakat önce küçük tepeleri fethedin.

 

Büyük ülke olmanın yolu

Yazdır

Napolyon bir mimarı çağırıyor ve "Savaşa gidiyorum. Bana öyle bir şehir kurmalısın ki, döndüğümde hayran kalayım" diyor.

Aylar sonra ülkesine döndüğünde geniş caddeleri görünce Napolyon sinirleniyor, "Ne o burada at mı yarıştıracağız" diye soruyor. Mimardan ilginç bir cevap geliyor; "Geniş caddeleri 200 yıl sonrasını düşünerek yaptım."

O mimarın ne demek istediğini bugün geniş caddelere rağmen trafik yoğunluğunda sıkışan Fransızlar çok iyi anlıyor.

Ülkeler, planlarını hayata geçirirken 100-200 yıl sonrasını düşünmek zorunda.

 

Öğrenme Stilinizi Biliyor Musunuz?

Yazdır

“Gelecegin cahili okuyamayan degil; nasil ögrenecegini bilmeyen kisi olacaktir.” A. Toffler

Ögrenme Stili:
Insan olmanin en önemli çekirdegini olusturan ögrenme stili(tarzi); ögrenirken ve baskalari ile iletisimde bulunurken insanlar arasindaki benzerliklerin yaninda, insanin kendine özgülügünü de gösterir. Bu kendine özgülük, bireyin ögrenmeye hazirlanma, ögrenme ve hatirlama asamalarinda digerlerinden farkli yollar kullanmasidir. Ögrenme stili; yürürken, oynarken, konusurken, yazarken, otururken, yatarken yasamin her aninda ve her boyutunda bireyin davranislarini etkiler. Düsünmeyi ve ögrenmeyi ögrenmenin temel basamaklarindan biri olan ögrenme stillerini, ögrenciler, ögretmenler, yöneticiler ve ana-babalar basta olmak üzere tüm ilgililerin bilmesin de yarar vardir. Çünkü, ögrenme stillerinin bilinmesi, yaramaz ve basarisiz olarak görülen pek çok ögrencinin stilleri bilinmedigi ve dikkate alinmadigi için istenmeyen davranislar gösterdiginin de anlasilmasini saglayabilir. Büyük ölçüde dogustan gelen bu karakteristik özelliklerin; aile, uzman ve okul isbirligi ile küçük yaslarda belirlenmesi gerekir. Bu isbirligi sayesinde çocuk, okulöncesi egitim döneminden baslanarak daha rahat ve anlamli bir yasama hazirlanabilir.

 


Sayfa 3 / 19

Düşündüren Söz

Gideceği limanı bilmeyen gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez.

Dur! Ey Yolcu

Ey Yolcu Ey bu dünya kapısından içeri adımını atmış yolcu Nereye, nereye gidiyorsun? Sağına ve soluna bakınmadan, Etrafında yaşanan hadiseleri tanımadan Görmeden nereye gidiyorsun? Nereye gittiğini zannediyorsun? Nedir bu telaşın ey yolcu? Dur! Biraz dertleşelim.

Kİmler Sİtede?

Şu anda 183 konuk çevrimiçi

Son Yorumlar

Teşekkür Ediyoruz

İstatİstİk

Üyeler : 118
İçerik : 4458
Web Bağlantıları : 99
İçerik Tıklama Görünümü : 8957988

Cenâb-ı Hak buyuruyor:
“İnsanların mallarında artış olsun diye verdiğiniz herhangi bir faiz, Allah katında artmaz. Allah'ın rızasını isteyerek verdiğiniz zekâta gelince, işte zekât veren o kimseler, evet onlar (sevaplarını ve mallarını) kat kat arttıranlardır." (Rum, 39)