DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Ana Sayfa İz Bırakanlar Tarakçıoğlu Mehmet ile Menteşoğlu Abdullah

Tarakçıoğlu Mehmet ile Menteşoğlu Abdullah

Yazdır

altÇanakkale savaşlarından yaklaşık üç yıl önce, Padişah Sultan Mehmet Reşad’ın iradesiyle, 350 kişilik bir askeri birlik Hindistan’a gönderilir. Birlik, işgalci ve emperyalist İngilizlere karşı savaşan Müslüman Hindistanlılara katılır. Silah ve mühimmat açısından kısıtlılık ve yetersizlik yüzünden uzun süren mücadele sonunda savaşı kaybederler.  Bu arada kırk kadar Osmanlı askeri de İngilizlere esir düşer.

İngilizler bu kırk Osmanlı esir askerini gemide çalıştırmaya başlar. Gemi, Avustralya’ya yola çıkar. Esir Osmanlı askerlerinden ikisi, bir plan yapıp gemiden kaçarlar. Bir süre gizlendikten sonra Avustralya’da iş sahibi olup çalışmaya başlarlar.

Karadeniz diyarından Mentesoğlu Abdullah baba mesleği dondurmacılığa, Karahisar diyarından Tarakçıoğlu Mehmet de baba mesleği kasaplığa başlar.

1915 yılında Avustralyanın Çanakkale’ye asker gönderdiğini öğrenince Tarakçıoğlu Mehmet ile Menteşoğlu Abdullah bir araya gelerek bir durum değerlendirmesi yaparlar. Avustralya, devletimize savaş ilan etmiştir; biz de Osmanlı askeri olarak Avustralya devletine savaş açalım kararı verirler. Alırlar kağıdı, kalemi ve yazarlar:

Sayın Avustralya Başkanı, Ekselans Hazretleri;

Biz iki Osmanlı askeri, ülkenizde ikamet ediyoruz. Duyduk ki, devletimiz Osmanlıya Avustralya devleti olarak savaş açmış ve Çanakkale’ye asker göndermişsiniz. Bundan dolayı iki Osmanlı askeri olarak biz de Avustralya devletine savaş açmış bulunmaktayız.

Bu bir “Osmanlı Savaş Fermanı “dır. Ekselanslarının bilgilerine duyurulur.

Karahisar diyarından Tarakçıoğlu Mehmet, Karadeniz diyarından Mentesoğlu Abdullah

İki Osmanlı askeri, Sidney’ in 250 km uzağında Karlıdağlar denilen bölgede önce virajlarda tren raylarını sökerek 3 tren devirirler. Üçüncü trende askeri mühimmat bularak silahlanırlar. Aynı bölgede 8 karakol basar ve karakollardaki askerlerin tamamını etkisiz hâle getirirler.

Ne olduğunu bir türlü çözemeyen yetkililerin aklına sonunda iki Osmanlı askerinin yazmış olduğu bu mektup gelir. Bölgeye  asker gönderirler ve iki Osmanlı askeri aranmaya başlanır. Birkaç günlük araştırmadan sonra askerlerimizin yeri bulunur. İki Osmanlı askeri bu gurbet diyarında meşhur Anzaklar ile çarpışarak şehit olur.

İki askerimizin mezarı Sidney’e 250 km uzakta Karlıdaglar’ da ve mezarlarında fotoğraf çekmek yasak. Avustralya' lılar iki Osmanlı askeriyle savaştık dememek için bu askerlerimize Hindistan asıllı diyorlar. Oysa Hindistan’da ne Karahisar ne de Karadeniz diyarı diye bir yer yok.

Bu hadisenin “Battle Of Broken Hills” yani Broken Hill Savaşı adıyla resmi Avustralya savaş tarihine girdiği bilinmektedir.    

Çanakkale zaferimizi anarken vatandan binlerce kilometre uzakta Avustralya' da  ülkelerinin istiklâli, bekâsı ve kutsal saydıkları değerleri uğruna hayatlarını gözünü kırpmadan feda ederek şehit olan bu iki büyük mümtaz askerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz.

 

Yorumlar 

 
0 #1 cemalettin 21-02-2019 12:43
karlıdağlar neresi tam olarak yani bir dağ mı yoksa sadece bölge mi?
 

Cenâb-ı Hak buyuruyor:
“Ey iman edenler! Sizden olmayanlardan hiçbir sırdaş edinmeyin. Onlar size fenalık etmekten asla geri kalmazlar. Hep sıkıntıya düşmenizi isterler. Onların kinleri konuşmalarından apaçık ortaya çıkmıştır. Kalplerinde gizledikleri ise daha büyüktür. Eğer düşünürseniz size âyetleri açıkladık.” (Âl-i İmrân, 118)