DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Ana Sayfa İlimler, Yorumlar Abdest - Başörtüsü - Elektrik

Abdest - Başörtüsü - Elektrik

Yazdır

altTürkiye'de dalında ilk yirmi kişiden biri olan bir bilim adamı anlatıyor:

Ben hep merak ederdim, dinimizde abdest almanın hikmeti nedir ve neden kadınlar tek bir tel görünmeyecek kadar şiddetli ve titiz bir ikazla başlarını örtmeliler?... Nedir bu iki emrin hikmeti?... İslam, insana muhakkak ki faydasi olmayan hiçbir şeyi emretmemiştir. Acaba bu iki konunun benim sahamla ilgili bir yönü olabilir mi fikri ile geniş bir araştırma yaptım.

Bu iki emrin hikmetlerini sorduğum birçok din bilgini bana abdest almanın temizlikle ve başörtüsünün de iffetle ilgili yönlerinden bahsettiler. Halbuki yaptığım araştırmalarda abdest almanın sadece temizlik ile ilgili olmadığını farkettim. Mesela Rasulu muhterem efendimiz, öfkelenmek zamanlarında abdest almayı tavsiye ediyordu ve açıkçası bunun temizlikle ilgili bir yönünü bulamadım. Sonra suyun olmadığı yerlerde toprağa teyemmümle de abdestin olacağı belirtilmişti; bunun da temizlik yönünden bir bağlantısını yakalayamadım. Dolayısıyla temizliğin haricinde abdestin daha başka ve belki de çok daha önemli hikmetleri olmalıydı.

Başörtüsü konusunda da saçın tek teline kadar saklanması gerektiğine dikkat çekiliyordu. böylesine önem verilen bir gizliliğin iffet yönünden başka herhangi bir hikmeti olabilir mi düşüncesi sardı beni. Öyle ya , kadının görünen tek saç telinden tahrik olup, hormonal yapısı harekete geçecek ben çevremde kimseyi tanımıyorum! ve dahası, normal gündelik ilişkilerimizde sokakta, pazarda, heryerde islamın emrettiği tesettüre riayet etmeyen nice kadınlarla bu noktada sürekli içli dışlıyız ve onların şekli şemalatına çoğu zaman dikkat bile etmiyorum şahsen ben... Abartılı bir goruş bildirme olmaksızın, samimi niyetlerimle ifade edeyim ki, bu konuyu sadece iffet " namus " kapsamında değerlendiremedim. Düşündüm bu tam korunmanın başka bir hikmeti olabilir miydi? Neden kadına vucudunu tam bir tesettür ve en dirençli bir korunma ile gizlemesi emredilmişdi?

Kendi sahama döndüm ve araştırdım...

Tesettür ve abdest almakta elektriği farkettim.

İnsanda çeşitli faktorlerin tesiri ile oluşan elektriği.... ve sonuçlarını... bunalım, kızgınlık, sıkıntı, ruh rahatsızlığı .... kısaca birçok arızanın asıl sebebi... Vucudda biriken elektrik, atılmadan rahat edilmeyen elektrik....

Vucutta oluşan ve rahatsızlıklara sebeb olan bu elektriğin boşaltılmasının ise iki yolu var. Su veya toprakla temas....

Bu fiillerle vucudda bütün elektrik yükü anında boşalır. Elektriğin vucuddan boşalması da onun etkisi olan, sinirlilik, bunalım, ruh bozukluğunu giderir ve yerine fıtratta olması gereken sukuneti ve huzuru getirir.

Bütün vucudu tesettürle elektrikten korunan ve fiziki yapı olarak erkekten daha farklı, narin yaratılmış kadının ise, saçını son teline kadar saklaması ile de elektriklenme tamamen engellenmiş oluyor vucudda.... tek bir saç teli dışarda kalsa, harici elektriği otomatik olarak içe çekecek ve hormanal yapıya kadar tesir eden bir iç bozukluğa sebeb olacaktır. Paratoner vazifesi gören o tek saç teli, ummayacağınız dahili arızalara sebeb olacaktır.

Görürsünüz, işyerinde hırçın, sinirli, iç dünyasında huzursuz nice iş kadınını... Araştırmalarım şunu da gösterdi ki, genel olarak ruh yapısı olarak bunalımlı kadınların coğunluğu, başörtüsü emrine aykırı olarak benim ilgili olduğum konu olarak, harici elektrikten vucudunu korumayan kadınlar.... ve bunun doğal sonucu olarak iç yapılarında sürekli bu tarz sıkıntıları yaşıyorlar ve elektirikten korunmadıkları için, bunalım günden güne artıyor ve estetiklerinden, ince ruh narinliklerinden, duygusallıklarından, şefkatlerinden sürekli taviz veriyorlar.

Başörtülü kadınlar genel olarak huzurlu neden?... buna rahibeler de dahil, hemşireler de... şunu gördüm, bu emri uygulayan insanlar evet diğerlerinden genel olarak daha huzurlu bir iç yapıda.. Çünkü vucuda problem yaşatan elektrik yüklenmesi onlarda en az seviyede... Ve özellikle dış dünyada çalışması gereken kadınların bu tabii hastalıktan korunması ve verimli olarak çalışması için muhakkak tesettüre tam dikkat etmesi gerekiyor.

Kadın veya erkek farketmiyor, vucuda harici yolla yüklenen elektriğin giderilmesinin şartı su veya toprak ile yapılacak bir temas... Abdest işte bunun vesilesi.... Günde beş vakit alınan abdest, sistemli olarak hayat boyu devam ederse, vucuda elektrik ile ilgili harici bir zararın gelmesi mümkün değil...

Vucuda elektriğin girmemesi için de en büyük koruma, tesettür.. erkekler için sarık, kadınlar için başörtüsü....

İslam huzur dini... Müslüman her zaman sukunetini koruyan, mantığını kaybetmeyen erdemli insan.... Kadında böşörtüsü, erkekte sarık.. aynı vazifeyi icra ediyor... Elektirikten koruyor insanı bu korunma... Sıkıntılarımızı, problemlerimizi gidermek istiyorsak bizi bizden daha iyi tanıyan ve yarattığı varlığın her yönüne vakıf olan Allah'a güvenelim ve emrlerini muhakkak yerine getirelim.... Her emrin bir hikmeti vardır veya yasağın; ama hikmetlerini bilmesek dahi, uymak noktasındaki gayretimiz, bize sağlıklı, huzurlu bir hayat va'dediyor....

iktibas

 

Cenâb-ı Hak buyuruyor:
“Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.  Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi?” (Mâide, 90, 91)