DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

KÖPEĞİN OYUNU

Yazdır

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur zaman içinde ormanda yaşayan bir köpek varmış. Bu köpek çok akıllı ve zekiymiş. Bu nedenle herkes ona tilki dermiş. Ama bu köpeğin hiç sevmediği bir kedi varmış. Bu kedi sık sık köpeğin yanına gelir dil filan çıkarırmış. Bu da köpeği sinir edermiş.

Bir gün köpek yemek yerken kedi gelmiş ve köpeğe ay ne kadar çirkinsin demiş ve dil çıkarmış. Köpek çok sinirlenmiş ve kedinin peşinden koşmuş. Ama kedi aniden yolunu değiştirmiş. Köpeğin kafası karışmış ve geri dönmüş. Biraz sonra kedi geri gelmiş ve ay ne kadar şaşkınsın; bir de sana herkes tilki diyor demiş. Köpek daha çok sinirlenmiş ve kedinin peşinden koşmuş. Yolda aniden durarak etrafına bakınmış ve bir ip yumağı görmüş. Hemen onu almış ve koşmaya devam etmiş.

Sonra kediye seslenerek gel kedicik gel sana yumak vereceğim demiş. Kedi şöyle düşünmüş: Sonunda bana bir kere  iyi davrandı demiş ve yumağa doğru koşmaya başlamış. Köpek bunu görünce hemen yumağı çok uzağa atmış ve geri dönmüş. Kedi hemen yumağın gittiği yöne doğru koşmaya başlamış. Ama yumağa yetişeceğim diye ormandan çıkmış ve yumağa sonunda ulaşmış. Ama ne yazık ki yumak yumak değil bir topmuş ve de üzerinde benim oyunuma kandın yazıyormuş.

Kedi çok sinirlenmiş ve koşarak geri dönmüş.  Ama ormandan çıktığı için geri yolu bulamamış. İşte o anda kedi köpeği kızdırdığı için çok pişman olmuş. Ama son pişmanlık işe yaramazmış.

Feyza Nur Öztürk
İlköğretim 3-A sınıfı öğrencisi 26-10-2011
 

Rasûlullah (sav) buyuruyor:
"Allah'ı anmaksızın çok konuşmayın. Allah'ın zikri dışında çok söz söylemek, kalbi katılaştırır. Katı kalpli olanların ise, Allah'dan en uzak kimseler olduğu  kesindir." (Tirmizî, Zühd 62)