DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Kedi ile Balık

Yazdır

Bir aile varmış. Bu ailenin bir kedisi bir de balığı varmış. Kedi hep balığı yakalamaya çalışırmış. Balık bu durumdan hiç hoşlanmazmış.

Bir gün başka bir sokak kedisi eve girmiş ve balığı almaya çalışmış. Ama ev kedisi balığı yemek istediği için balığı kedinin almasına izin vermemiş. Balığı kendi aldığında balık yalvarmaya başlamış. "Lütfen beni yeme, söz veriyorum bir gün ben senin hayatını kurtaracağım." demiş. Kedi buna inanmamış ama balığı yememiş.

Yıllar sonra evin sahibi balığı denize, kediyi sahil kenarındaki evlerin yanına bırakmış. Balık denizde kendi türünden bir sürü bulmuş ve sürüye katılmış. Kedi ise sahil kenarında hiç arkadaşı olmadığı için uyum sağlayamamış ve çok canı sıkılmaya başlamış. Balığın sahildeki denizde olduğunu da bilmiyormuş.

Bir gün kedi denizin yanına çok yaklaşmış bir şekilde geziyormuş. Sonra tam geri dönecekken ayağı kaymış ve denize düşmüş. Kedinin düştüğünü gören köpekbalığı kediye doğru yüzmeye başlamış. Bu sırada balık bunu görmüş ve sürüsüne haber vermiş. Balıkların rengi çok parlakmış. Köpekbalığı balık sürüsünün rengini görünce gözü kamaşmış ve denizin derinliğine gitmiş. Balık sürüsü de kediyi karaya çıkarmış. Kedi balığın sözünü tuttuğunu görünce çok şaşırmış. Balığa hayatını kurtardığı için çok teşekkür etmiş ve çok iyi arkadaş olmuşlar ve birbirlerini kötülüklerden korumuşlar.

Feyza Nur Öztürk
İlköğretim 3. sınıf öğrencisi 05-12-2011
 

Rasulullah Sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur;  "Her dua ile Allah Azze ve Celle arasında peygambere salâvat-ı şerife okunana kadar bir perde vardır. Bu yapılınca bu perde yırtılır ve dua huzura girer. Bu yapılmaz ise dua geri döner."