DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Ana Sayfa Bilgi, Teknoloji Çizgi Filmler Çocuklarda İnanç Sapmasına Sebep Oluyor!..

Çizgi Filmler Çocuklarda İnanç Sapmasına Sebep Oluyor!..

Yazdır

İzlediği çizgi film yüzünden kızıma dua öğretemiyorum” diyen annelerin şikayetlerini Fatih Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhit Mert de destekledi.

İzlediği çizgi film yüzünden kızıma dua öğretemiyorum” diyen annelerin şikayetlerini Fatih Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhit Mert de destekledi. Mert, anne ve babaları “Ülke dışından çizgi filmler alındığı için başka inançlara ait unsurlar çocukların kültür sapması yaşamasına neden oluyor” diye uyardı.

Anne ve babalar Şikayetvar’a gönderdikleri şikayetlerle TRT’de yayınlanan “Laura’nın Yıldızı” adlı çizgi film yüzünden çocuklarına dua etmeyi öğretemediklerini ifade ettiler.

Şikayet gerekçelerini ise çizgi film karakterinin tüm isteklerini yıldızdan istemesi nedeni ile çocuklar dua etme yerine yıldızla konuşmayı tercih ettiklerini gösterdiler. Gelen şikayetler sonrası Fatih Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhit Mert, Allah’tan başka varlıklara olağan dışı kuvvetler atfetmenin şirk olduğunu kaydederek “Çocuklarımıza dua etmenin eğitimi verilmeli” dedi.

“Kızım Dua Etmek Yerine Yıldızla Konuşuyor!”

Çizgi film izleyen çocuğuna dua etmeyi öğretemediğini kaydeden A.K. şikayetini şöyle dile getirdi:

“TRT çocuk kanalında yayınlanan Laura’nın yıldızı adlı çizgi film 5 yaşındaki kızımı olumsuz yönde etkiliyor. Filmde küçük bir kızın bir yıldızla arkadaşlık etmesi ve her şeyi ondan istemesi zor durumlarda o yıldızdan yardım istemesi ana konulu seriler var. Ben kızıma bu yüzden dua etmeyi öğretemiyorum. Kızımda yıldızdan bir şeyler istiyor. Çizgi filmin yayından kaldırılmasını istiyoruz.”

Çocuk İnanç Sapması Yaşıyor”

“Ülkemizde film, çizgi film, animasyon üreten sektör gelişmediği ve çeşitli yaş gruplarına göre kendi kültürümüzü üreten şirketler olmadığı için maalesef ülke dışından bu tür ürünler alınmaktadır. Ancak dublaj safhasında başka inançlara ve yabancı kültürlere ait unsurlar çıkarılıp yerine bizim inanç ve kültürlerimizi yansıtan unsurlar konabilecekken dublaj yapan ve yaptıranların da böyle bir hassasiyeti olmadığından, olduğu gibi tercümelerle filimde geçen konuşma veya hadiseleri aynen yansıtmaktalar. Bu da çocuk bilincinde bir karmaşaya, bir inanç ve kültür sapması yaşamasına sebep olmaktadır.” diyen Prof. Dr. Mert, çocukların olağan üstü kudreti ve özelliği olmayan şeylere ve kişilere harikulade kudretler ve özellikler atfetmekteler ve hatta onlara özenmekte olduklarını kaydetti.

“İslam Nazarında Şirktir”

Annelerin çocuklarının öncelikle yanlış inançlar içeren çizgi filimler seyretmelerini iyi bir yol bularak, başka bir alternatif göstererek engellemeleri gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Mert, çizgi filmde İslam nazarında şirk sayılan örneklerin olduğunu belirtti. Mert, konuşmalarını şöyle sürdürdü:

“Tabiat varlıklarına harikulade özellikler atfederek onların bize yardım ederek ihtiyaçlarımızı karşılayacağına, bizi kötülüklerden koruyacağına inanmak ancak ilkel inançlarda vardır. İslamiyet’in en önemli özelliği ise, Allahtan başka varlıklara olağan dışı kuvvetler atfetmeye karşı mücadele etmek olmuştur. Zira İslam nazarında bu şirk sayılmıştır. Anneler ‘Bunlar çocuk, bir şeyden anlamaz’ diye düşünmemeliler. Bu konuda çocuklar için çıkarılan yayınlar bulunmaktadır. Mesela ‘M. Emin Ay’ın “Çocuklarımıza Allah’ı Nasıl Anlatalım’ kitabından yararlanılabilir.”

Çocuk Yaşta Dua Etmeyi Öğretin!

Çocuk yaşta Allah’a dua etmenin eğitiminin verilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof.Dr. Mert, duanın nasıl öğretilmesi gerektiği konusunda “Anne ve babalar çocuğunu yanına alarak beraber dua etmeli, sadece Allah’tan isteneceğini ve neler istenebileceğini bizzat uygulamalarıyla göstermeliler. Çocuklar pek çok şeyi modelleme yoluyla öğrenmektedirler. Ve küçüklüklerinde onların rol modelleri de anne-babalarıdır. Dolayısıyla anne-babanın yapacağı ibadet uygulamaları çocuklarda kalıcı bir etki bırakacaktır” dedi.

Timetürk

 

Cenâb-ı Hak buyuruyor:
“Sizinle savaşanlara karşı Allah yolunda siz de savaşın.” (Bakara, 190)