DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Ana Sayfa Cennet Çiçeklerinden Tavşan ile Tilki

Tavşan ile Tilki

Yazdır

alt

Bir tavşan varmış. Bu tavşan çok akıllı ve zekiymiş. Başına bir dert geldiğinde hemen plan yapıyor ve kurtuluyormuş.

Bir gün tilki gezerken tavşanı görmüş ve ağzından sular akmış. "Şu tavşanı bir yakalasam, mideye indirsem." diye düşünmüş. Fakat bunu tavşanı ürkütmeden yapması gerekiyormuş. Tilki ağzından sular aka aka tavşana yaklaşmış. Tavşan bunu fark etmiş. "Hemen bir plan yapmalıyım." diye düşünmüş. Ama tilki kurnazlığı ile tanınırmış. Onu kandırmak için etkili bir plan yapmalıymış. Sonra aklına bir fikir gelmiş. Tilkiye seslenip: "Bakıyorum ki çok açsın. Bak ormanın altında kümesli bir ev var, kümeste de tıka basa tavuk var. Hem evin sahipleri tatile gitmiş, bahçelerinde köpek de yok. Sen o tavukları yesen karnın doymuş olur." demiş. Tilki çok sevinmiş. İçinden "Şimdi bu tavşanı yesem akşam yine karnım acıkır, en iyisi ben tavukları yiyeyim." diye düşünmüş. Ama tavşanı da elinden kaçırmak istemiyormuş. Tavşana "Sen beni o eve götür, kümesi göster." demiş. Tavşan kabul etmiş ve birlikte gitmişler.

Ormanın altında gerçekten bir ev varmış ve kümes de varmış. Ama evin sahipleri evin içindeymiş. Bahçede ise kocaman bir köpek varmış. Tavşan kümesin arkasından tilkiyi geçirtmiş. Tilki kümese yaklaşırken tavşan köpeğe gizlice sinyal vermiş. Köpek gelip tilkiyi yakalamış ve: "Vay hırsız seni!.." demiş. Tilkiyi bir güzel hırpalamış.

Tilki o anda tavşana kanaat etmeyip çoğu istediği için pişman olmuş. Bir daha azla yetinip, çok istememiş.

Feyza Nur Öztürk
İlköğretim 3. Sınıf Öğrencisi 08-01-2012
 

Peygamber Efendimiz buyuruyor ki:

“Müʼmin, bir bal arısına benzer. Temiz olanı yer (yani helâl yer), temiz olan şeyler ortaya koyar (yani Hakkʼın rızâsına uygun olan işleri yapar, sâlihlerle, sâdıklarla beraber olur), konduğu yeri ne kırar ne de bozar (orayı ihyâ eder).” (Ahmed bin Hanbel, II, 199)