DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Ana Sayfa Bilgi, Teknoloji Bir film insanın hayatını nasıl etkiler?

Bir film insanın hayatını nasıl etkiler?

Yazdır

Bir film insanın hayatını nasıl etkiler, bu soruyu kendinize hiç sordunuz mu? Sormadıysanız lütfen sorun. Sizi en çok etkileyen filmi bir düşünün ve o filmin hayatınızda ne gibi değişiklikler meydan getirdiğini, bir kağıda yazın. Neden mi?

Star Wars (Yıldız Savaşları) sinema tarihine damgasına vuran kült yapıtlardandır.

George Lucas‘ın, senaryosunu yazdığı ve yönettiği Yıldız Savaşları bir sinema filmi olmanın ötesinde sanatsal bir baş yapıttır. Müzikleri, görsel effectleri, kostümleri, konusu, aktörleri kısacası her şeyiyle izleyiciden geçer not alabilmiş ender, bilim kurgu filmlerindendir. Adı üzerinde fantastik bilim kurgu gerçekle uzaktan yakından bir ilgisi yok. Tamamen kurgu ve senaryo.

Aklı başında olan herkesin, Star Wars filminde var olan her şeyin hayal ürünü olduğunu bilmesi gerekir. Ama durum bunun tam tersi yönünde cereyan ediyor. Tamamen kurgu olan filmde geçen bir “din” (aslında buna inanış demek daha doğru) tüm dünya da hızla yayılıyor. Filmde barışın koruyucu şövalyeleri olarak bilinen Luke Skywalker, Obi-Wan Kenobi ve Yoda gibi Jedi (Ceday) şövalyeleri, yeteneklerini “Güç” olarak adlandırılan metafizik bir kuvvetten almaktadır. Jedi’ler eğitim aldıkları yer ise Jedi tapınağı adı verilen bir yerdir. Bütün bunların hiç birinin gerçekliği yok. Tamamen uydurma.

Ne yazık ki bu filme kendisini kaptıran insanlar arasında, özellikle batı ülkelerinde Jedi dinine inandıklarını ifade edenler var. Bu insanların sayısı giderek de artıyor. Filmdeki Jedi şövalyeleri gibi giyinip, onlar gibi yaşamayı seçiyorlar. Nasıl olur demeyin. Oluyor işte. Bu bize sinemanın gücünü göstermek adına küçük bir örnek. Elbetteki herkes istediği gibi inanmaya özgürdür ama, göz göre göre hayal ürünü olan bir kurguyu gerçek olarak kabul edip, üstüne üstlük bir de bunu din olarak kabul etmek, şaşırtıcı.

15.000 Çek Jedi Dini’ne İnanıyor: Çek Cumhuriyeti’nde yapılan bir araştırmada, 15 bin kişi Yıldız Savaşları filmindeki Jedi öğretisine inandığını açıkladı. İstatistik enstitüsünün ülke genelinde yaptığı demografik araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Anket çalışması için hazırlanan formda halka hangi dine inandıkları da soruldu. İçinde üç büyük dinin yanı sıra Yıldız Savaşları filmindeki Jedi şövalyeleri ile birlikte ateist seçenekleri de kondu. Devlet tarafından yapılan çalışmaya, 15 binden fazla kişi Yıldız Savaşları’ndan ilham alan Jedi öğretisine inanıyorlar.

arastiralim.net

 

Rasûlullah (sav) buyuruyor:

"Allah'ı anmaksızın çok konuşmayın. Allah'ın zikri dışında çok söz söylemek, kalbi katılaştırır. Katı kalpli olanların ise, Allah'dan en uzak kimseler olduğu  kesindir." (Tirmizî, Zühd 62)