DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Ana Sayfa Bilgi, Teknoloji Diziler gençleri çok etkiliyor

Diziler gençleri çok etkiliyor

Yazdır

alt

Araştırmaya göre gençlerin yüzde 20'si TV bağımlısı çıkarken, her üç gençten ikisi de dizilerdeki karakterlerden en az birini model almaya çalışıyor.
 
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi akademisyenleri tarafından bin 20 liseli öğrenci üzerinde uygulanan anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. İstanbul'da yer alan 5 liseden seçilen öğrenciler üzerinde yapılan araştırmada gençlerin zamanının büyük çoğunluğunu televizyon başında geçirdiği ortaya çıktı. Öğrencilerin tamamı televizyon izlediğini belirtirken, yüzde 20'si televizyon bağımlısı olduğunu ve televizyonun başından kalkamadığını ifade etti. En çok izledikleri televizyon programı sorulduğunda gençlerin büyük çoğunluğu "magazin, yerli ve yabancı diziler" cevabını verdi.
 
FİZİKİ GÖRÜNÜM ETKİLİYOR
 
Araştırmada, her üç gençten ikisinin dizilerdeki karakterleri beğendiği ve örnek aldığı ortaya çıktı. "Dizi karakterlerinin yerinde olmak, ona benzemek ister miydiniz" sorusuna gençlerin yüzde 72'si "evet" cevabını verdi. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında gençlerin karakterleri fiziki görünümüne göre beğenip örnek almak istediği belirlendi.

 
EĞİTİM DÜZEYİYLE İLİŞKİLİ

 
Araştırma ebeveynlerin eğitim düzeyi ile liseli gençlerin model alma davranışı arasında doğrudan ilişki olduğunu ortaya koydu. Babasının eğitim düzeyi yüksek olan öğrencilerin yüzde 60'ı, orta olanların yüzde 69'u ve düşük olanların ise yüzde 77'si dizilerdeki herhangi bir karakteri modellediğini ifade etti.
 
Babanın eğitim düzeyi yükseldikçe modelleme davranışının azaldığı ortaya çıktı. Benzer durumun annenin eğitim düzeyi açısından da geçerli olduğu belirlendi. Annenin eğitim düzeyi düşük olanların yüzde 61'inin, orta olanların yüzde 65'inin ve düşük olanların yüzde 75'inin model alma davranışında bulunduğu belirtildi.
 
Gençler mafya babası olma yarışında
 
Yayında olan dizilerde şiddetin ön planda olduğunu belirten Uzman Pedagog Sevil Yavuz gençlerin mafya babası ve maço olma yarışında olduğunu söyledi. Dizilerde yasadışı işlerin olumlu gösterildiğine dikkat çeken Yavuz şöyle devam etti: "Şu an yayında olan dizilerde hep güç, düşmanlık duyguları, kavga ve savaş yani şiddet ön planda. Şiddet uygulayan kişi de kahraman gibi gösteriliyor. Gençler özellikle ailelerinde eksiklik olarak gördüğü durumları ve şiddeti dizilerde izliyor. Dizilerde mafyaları gören gençler okulda mafya grubu kurmaya çalışıyor. Bu tarz durumlarla gençler arkadaşlarına zarar verebilir."
 
Anne baba, çocuklarına daha yakın olmalı
 
Ergenliğin gençler için kimlik arama dönemi olduğunu bildiren psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli gençlerin bu dönemde karşılarına çıkan görsel karakterleri örnek aldığını ifade etti. Ergenliği zor geçen ve ciddi kişilik sorunları olan gençlerde bu tarz durumların daha çok yaşandığını kaydeden Verimli şöyle konuştu: "Bu araştırma bizler için çok şaşırtıcı değil. Çünkü meslek pratiğinde karşımıza dizi karakterlerine özenen ve onlar gibi giyinip onlar gibi davranmaya çalışan pek çok ergenle karşılaşıyoruz. Ergenlerimizle anne ve babaları daha yakın olabilse başkasını kendine örnek almaz."

 
bugün

***

Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Hüseyin Taylan, televizyon programlarındaki şiddetin gençler üzerindeki etkisini ortaya koymak için Konya’da, yaşları 14 ile 20 arasında değişen 289 kız ve 351 erkek, toplam 640 lise öğrencisi üzerine bir saha araştırması yaptı.

Aynı zamanda doktora tezi olan ‘Televizyonla Yetişmek: Televizyon Şiddetinin Etkileri Üzerine Bir Araştırma’ çalışması önemli bulgular içeriyor. Yrd. Doç. Dr. Hasan Hüseyin Taylan’ın araştırmasına göre, şiddet içeren televizyon programlarını izleyen gençler, dünyayı acımasız ve tehlikeli görüyor, ötekilere karşı güvensizlik içindeler, toplumdaki şiddeti ve suçlu sayısını olduğundan fazla görüyorlar, şiddeti sorunların çözümünde önemli bir araç sayıp, herhangi bir suç veya şiddetin mağduru olma korkusu yaşıyorlar. Araştırmaya katılan lise öğrencilerinin tamamının evinde en az bir televizyon, yarısından fazlasının da evinde en az iki televizyon bulunduğu tespit edildi. Ayrıca, öğrencilerin ortalama televizyon izleme süresi yaklaşık üç saat olduğu belirlendi.

 

 

İnsaf ve iz’an sahibi her insan, kendisine bir bardak su ikrâm edene bile teşekkürü bir vicdan borcu addeder. Fırsat düştüğünde o şahsın iyiliğine muâdil bir iyilikle karşılık verir. Hâl böyleyken insanoğlunun, bütün nîmetlerin asıl ikrâm edeni olan Rabbine karşı alık ve abus kalması; akıl, iz’an ve vicdan dışıdır.