DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Ana Sayfa Eğitici Faaliyetler Ev Yapımı Oyun Hamuru (Play doh)

Ev Yapımı Oyun Hamuru (Play doh)

Yazdır

alt

 

alt

1. Tarif (pişirilmeden)

Malzemeler:

1 su bardağı un

3 su bardağı su

2 çorba kaşığı sıvı yağ

¼ su bardağı tuz

Hamuru renklendirmek için gıda boyası yerine sebze ve meyvelerden yararlanabilirsiniz.

Sarı renk için zerdaçal, kırmızı ve tonları için pancar suyu, ahududu, böğürtlen veya vişne suyu, yeşil için ıspanak suyu, kahverengi için kahve kullanabilirsiniz.)

Hazırlanışı:

Gıda boyası haricindeki tüm malzemeleri karıştırın. Hazırladığınız hamuru küçük parçalara ayırın. Her parçaya farklı renkte gıda boyası ekleyerek hamurları tekrar yoğurarak renklendirin. Gıda boyalarını karıştırarak farklı renkler de elde edebilirsiniz.

2. Tarif (pişirilerek)

Malzemeler

 ■1 bardak un

 ■1 bardak su

 ■1/2 bardak tuz

 ■2 çorba kaşığı tartar kremi (ben elma sirkesi kullandım)

 ■2 çorba kaşığı sıvı yağ

 ■Gıda boyası (çiğken fena el boyuyor, piştikten sonra boyamıyor)

Yapılışı

Un ve tuzu karıştırın (varsa tartar kremi), su ekleyin. Sirke ekleyip iyice karıştırın (tartar koyduysanız sirke koymayın). Bu aşamada kaç renk hazırlayacaksanız o kadar parçaya bölün (bu malzemeden rahat 4 renk çıkar). Gıda boyalarını ekledikten sonra yağı da ekleyip karıştırın. Eski bir tavada kısık ateşte, tavadan ayrılana kadar ezerek pişirin. Aynı ekler hamuru gibi bir noktada dokusu değişiyor ve ortada toplanarak tavadan ayırılıyor. Soğurken biraz şeffaflaşıyor ve rengi parlaklaşıyor.

Biz 2. tarifi uyguladık ve güzel sonuç aldık. Sonra oyun hamuruyla çocuklarla Kur'an harflerini yaptık ve yaparken harfleri iyice öğrendik.Yaptıklarımızı kağıda bastırarak yapıştırdık ve kuruttuk. İstenirse kuruyunca suluboya ile boyanabilir.

 

Rasulullah Sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur;  "Her dua ile Allah Azze ve Celle arasında peygambere salâvat-ı şerife okunana kadar bir perde vardır. Bu yapılınca bu perde yırtılır ve dua huzura girer. Bu yapılmaz ise dua geri döner."