DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Ana Sayfa Dosya Konuları İntibâh İnsanların doymak bilmez makam hırsları

İnsanların doymak bilmez makam hırsları

Yazdır

Nisa Suresi'nin 58'inci ayetine Rabbimizin emri şudur: "Allah size, emanetleri ehline vermenizi emrediyor..."

İşi ehil olana vermek Allah'ın kesin talimatıdır. Beyan ettiğimiz ayette bu emrin "Allah'ın güzel bir nasihatı" olduğu hususuna da dikkat çekiliyor.

Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz: "İş layık olana verilmediği zaman, kıyameti bekle." (Buhari, İlim 2) buyurmuştur.

İşin ehline verilmemesi toplumsal yıkıntıların artmasına, çöküntülerin de hızlanmasına sebebiyet verir. Hadis-i Şerif'te de buna işaret ediliyor. Böyle bir olumsuzluğun/cereyanın kıyamet alameti olduğu açıkca bildiriliyor.

Hadiste dikkat çekilen bir diğer husus işi ehil olana vermeyenler, başlarına kıyamet kadar dehşet verici iş açmış oluyorlar. Günümüzdeki büyük sıkıntıların, kargaşaların ve musibetlerin en önemli sebeplerinden biri de işlerin ehline verilmeyişidir.

Mevlüt Özcan

 

 

 

Yorumlar 

 
+2 #2 Her haltı yiyen kimselerle bu bayrak yükselmez. 08-12-2012 17:37
İslamın bir ahlak boyutu vardır. Biz Müslümanlar İslam, Kur’an, Peygamber, Selef-i Sâlihîn, her asırda yaşamış gerçek Müslümanların ahlakı ile ahlaklanmazsak bizim için izzet ve kurtuluş yoktur.

Dünya menfaati, para, makam mevki, şöhret, alkış, hubb-i riyaset için her haltı yiyen kimselerle bu bayrak yükselmez.
 
 
+2 #1 visalyolcusu 07-12-2012 12:54
İnsanların doymak bilmez makam hırsları kendilerini hangi cehenneme doğru yol katettiriyor acaba? İstemem yan cebime koy aldatmacası insan için Allah (c.c.) huzurunda ne kadar geçerli bir mazeret olabilecek?
 

Rasûlullah (sav) buyuruyor:
“Verdiği hükümlerde, ailesinin ve halkın yönetiminde adaletli davranan yöneticiler, kıyamet gününde Allah Teâlâ’nın yanında nurdan yüksek koltuklar üzerinde otururlar.” (Müslim, İmâre 18)