DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Ana Sayfa Bilgi, Teknoloji İmplementasyon Nedir? (ERP 'de impementasyon)

İmplementasyon Nedir? (ERP 'de impementasyon)

Yazdır

İmplementasyon sözlük anlamıyla, uygulama / sonlandırma anlamlarına gelmektedir.

Ancak teknik anlamda; ERP uygulamalarının (SAP, Oracle, Epicor, Ms Axapta, Tiger Enterpirse vb...) Bir firma için özelleştirilerek, o firmanın iş akışının bu ERP yazılımına tanıtılması ve bu yazılımın o firmadaki kullanıcılara öğretilerek uygulatılmasına denir.

Ülkemiz işletmeleri ERP sistemleri ile ilk tanışma sonrası tek bir konuya odaklanmıştı: Yazılım seçimi. Yazılım firmaları çok çeşitliydi ve her konuda işletmelere gökyüzünü vaadediyorlardı. Bir firma çıkıp biz 1000 metreden yere atlarız derse diğeri akabinde biz 1100 metreden atlarız demekteydi.

İşletmeler bu ışıklı ve çok alternatifli arenada tek bir soruna odaklanılmıştı: Hangisini seçmeli. Alternatif yazılımlar nasıl değerlendirilmeli bu mükemmel araçlardan en mükemmeli nasıl bulunmalıydı. Kimi işletmeler sayfalarca soru listeleri hazırlayıp bunları çözüm sunan firmalara iletmekte karşılaştırma tabloları yapmakta, kimi işletmeler yazılımları değerlendiren araştırma şirketlerinin sıralamalarını içeren karışık diagramlarının içinden çıkmaya çalışmaktaydı.

Derken bir şekilde yazılımlar seçildi . Üst yönetime artık hiçbir engel kalmadı en mükemmele ulaşacağız sinyali verildi. En iyi yazılım ve donanım satınalınmıştı.

Fakat hiç beklenmeyen gelişmeler ile karşılaşılmaya başlandı. Yazılım kurulum sonrası kendi kendine çalışmamaktaydı. Yazılımı seçen teknik kadrolar, olsun tüm teknik detayları öğreniriz daha fazla danışmanlık alırız nede olsa bilgisayar programı diyerek yazılımları en ince detayına kadar incelemeye başladırlar. Üst yönetime bu iş o kadar kolay değilmiş yazılımlar biraz kompleks ama biraz daha vakit harcar tümünü öğreniriz bilgisi iletildi ve üst yönetim ERP kelimesi sonrası implementasyon kelimesi ile tanıştı. Teknik kadrolar esas şoku faaliyetler arası entegrasyon noktalarında yaşadılar: Yazılımlar iş süreçlerini yönetmeyi amaçlamaktaydılar. Bu önemli unsur yani iş süreçlerinin yazılım üzerinde kurulması kesinlikle teknik bir çalışma değildi. Yazılımın kodları ile hiçbir ilgisi yoktu. İmplementasyon çalışmalarını üstlenen teknik birimler iyice bunalmaya başladı. Uzak oldukları iş süreçlerini nasıl öğreneceklerdi. Faaliyetlerini bu yazılımla yönetecek icracı bölümler implementasyon çalışmaları içerisinde yer almamaktaydı ki. Diğer taraftan icracı bölümler biraz alaylı biraz meraklı beklemekteydi. Yazılım kendi faaliyetlerini en mükemmel şekilde yönetecek kendilerinin bile adını koyamadıkları problemleri çözecekti.

Sonuçta üst yönetimi çok şaşırtan fakat konunun uzmanlarının çok alışık olduğu tablolar ortaya çıktı: Başarısızlık. Bazı işletmeler acı gerçeği kabullenip çalışmaları durdurdular Çevrenize dikkatli bakarsanız böyle işletmelerin çok sayıda olduğunu görürsünüz.

ERP Projelerinde iki anahtar kelime; İş Süreçleri ve İşletme Kültürüdür

Birinci ana unsur İş Süreçleridir:

Konuya biraz yalın yaklaşırsak. Firmalar neden ERP yazılımlarına yatırım yapmaktadırlar: Faaliyetlerin yönetiminde verimi arttırıp rekabet güçlerini arttırmak için. Faaliyetlerin yönetiminde en belirleyici unsur ise iş süreçleridir. Özetle bu sistemler iş süreçlerini yönetmekteler. Öyleyse iş süreçleri odaklı çalışma yapılması birinci önemli unsurdur. Bir firma düşünün satınaldığı ERP paketinin ilgili modüllerini çok iyi bilmekte/öğrenmek için çaba sarfetmekte fakat iş süreçlerine gerektiği önemi vermemekte. Bu durumda araç amaç olmaz mı. Faaliyetlere odaklanmayan implementasyon çalışmalarının başarı şansı bulunmamaktadır.

İkinci ana unsur işletme kültürüdür:

ERP yatırımı yapan firmalar yeni bir sistemin kullanımına doğru yol almaktadır. Firmanın operasyonel işleyişi değişecektir. Fakat çalışanlar değişime hazır mıdır. Hiçbir firmada çalışanlara rağmen ERP implementasyonu yapılamaz. Önem sırasına göre üst yönetim, bölüm yöneticileri ve çalışanlar değişmeye hazır değil ise başarısızlık kaçınılmazdır. Birbirleri ile çekişen bölümler ile ERP imp. girilmemelidir. İnsanlar önce başarısızlığın zeminin hazırlar daha sonra biz en başında demiştik derler. İşletme değişime hazır değil ise ERP implementasyonuna başlamamalı çalışanların önce değişime inancı sağlanmalıdır. İki aylık bir süreç bence yeterli olacaktır. Çalışanlar çeşitli platformlarda değişime ikna edilmelidir.

http://www.gofrm.com

 

Rasûlullah (sav) buyuruyor:
“...Allah yolunda savaşa çağırıldığınız zaman hemen katılın.” (Buhârî, Menâkıbü’l-ensâr 45, Cihâd 1, 27, 184; Müslim)