DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Ana Sayfa Eğitim Televizyon Hafıza Düşmanı

Televizyon Hafıza Düşmanı

Yazdır

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde hafıza teknikleriyle ilgili bilgi veren Hafıza Teknikleri Uzmanı Abdulkadir Özbek, televizyonun insan hafızasını kötü etkilediğini belirterek, günde 2 saat aralıksız film izleyen birinin beyninin, o filmi izlemeden önceki haline dönebilmesi için, bir hafta beyin egzersizi yapması gerektiğini söyledi.

Personel Development Academy (PDA) Genel Koordinatörü, Kariyer Danışmanı Abdulkadir Özbek’in sunumu, Yıldız Teknik Üniversitesi akademik personeli ve öğrenciler tarafından ilgi ile izlendi. Hafıza Teknikleri Uzmanı Abdulkadir Özbek “Güçlü Hafıza” sahibi olmanın ipuçlarını dinleyiciler ile paylaştı. Güçlü bir hafızaya katkıda bulunan temel gıda maddelerinden, uykuya; psikolojik etkenler ve koşullandırmadan, televizyon seyretme alışkanlıklarına kadar hafızayı etkileyen pek çok konuda bilgi ve deneyimlerini Yıldızlılar ile paylaşan Özbek, önemli açıklamalarda bulundu.

İnsan beyninin sağ ve sol yarısını kuşun kanatlarına benzeten Özbek, beynin sayısal ve bilgi depolayan sağ bölümünün, hayal gücü ve duygusal zeka ile ilgili sol bölüm ile birlikte kullanılmasını, kuşun iki kanatlı ya da tek kanatla uçmaya çalışmasına benzetti.

Televizyon izleme alışkanlık ve sıklığına değinen Abdülkadir Özbek, günde 2 saat aralıksız film izleyen birinin beyninin, o filmi izlemeden önceki haline dönebilmesi için, bir hafta beyin egzersizi yapması gerektiğini söyledi.

habervaktim.com

 

Cenâb-ı Hak buyuruyor:
“Sizinle savaşanlara karşı Allah yolunda siz de savaşın.” (Bakara, 190)