DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Ana Sayfa Makaleler İLMAR (İLMİ VE METODOLOJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ) AÇILDI

İLMAR (İLMİ VE METODOLOJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ) AÇILDI

Yazdır

Türkiye,  yeni bir “düşünce  okuluna” ya da “düşünce üretim merkezine” daha kavuştu:

İLMAR,  Ankara’da  faaliyetlerine başladı. İLMAR, Türk toplumundaki başta, özgün sosyal düşüncesi olmak üzere;

   - topluma,
   - insana,
   - medeniyete,
   - kültüre,

topyekün  maddi unsurlara dair konuları, meseleleri, kavramları , olay ve olguları, kendi kadimiyatının  müktesabatı  üzerinden ele alarak, medeniyetinin değerlerini ilim yoluyla harekete geçirmeyi amaçlayan bir düşünce okulu ya da düşünce geliştirme merkezidir.  Bu yönüyle İLMAR,   bir anlamda yeni bilgi, bir anlamda da medeniyet değerlerimizin her alanındaki görüşlerini, zamanımıza uygun  yeniden ele alarak, bunlara yeni yorum getirebilmeyi hedefleyen, bir ihya faaliyeti olarak görülebilir. Böylece İLMAR, başta İslam medeniyetinin ve  Türk-İslam kültürünün  özgün  sosyal düşüncesi olmak üzere,  ekonomik, toplumsal, siyasal, sosyal, kültürel, sanayi, teknolojik, ticaret-girişimcilik  ve sağlık… alanlarındaki konulara nasıl bakılmasını gerekli gören“DÜŞÜNCE” yi,  medeniyet değerlerimizin kendi özünden bakan bir anlayış ile  üretmeyi arzulamaktadır. Bu bakış açısıyla  Batı medeniyetinin pozitivist modernitesinin, onun Türkiye’ye yansıyan batılılaşmacı oryantalistik etkisinin ve sonrasına ise  çağdaş post modern bilginin üretmiş olduğu sözde bilim olarak sunulan  “düşünce hasarının” olumsuz etkisini gidermeye yönelik bir  bütüncül/tevhidi(sosyal) ilim  anlayışını yeniden Türkiye ve dünya gündemine taşımayı amaçlamaktadır. Buna göre;

İLMAR, açılımı itibariyle  de;“İlmi ve Metodolojik Araştırmalar Merkezi” olarak ifade edilmektedir.  Son iki yüz yıllık pozitivist/pagan cı  akla dayalı bilim/bilgi ve düşünce dayatmasına, “ karşı bir duruş ortaya koyan”  bir araştırma merkezi olan İLMAR, bu noktada  ilim alanlarına, olay ve olgulara  “Tevhidi sosyal düşünce metodu” üzerinden bakan bir düşünceye sahip olarak,  mevcut Batı paradigmasına eleştirel yaklaşan bir mahiyete sahiptir.

İLMAR bu yeni /ihyacı düşüncenin başta  özellikle sosyal bilimler alanında  okullaşmasına vasıta olma faaliyetini ortaya koymaktadır.  İLMAR için bu aynı zamanda,  var olan “aydının, aydın görünümünü”de  tartışmaya açarak, bu konuda obskurantizm etkisinden  bağımsızlaşmış anti-liberal, anti pozitivist, tevhidi akla ve düşünce metodolojisine  sahip ”aydın” model sunumunu önerme çabası içinde bulunmayı da  içermektedir.

İLMAR, Türkiye’nin düşünce  meselesini kendisine ana konu olarak belirlemiştir. ” Türkiye neyi,  nasıl kendi özgün düşünce geleneği içinde  düşünmelidir” meselesini kendisine, son iki yüz yıllık yaşanmış tecrübesiyle temel varoluş sorununun odağındaki  ana metodolojik sorunu olarak gördüğünden, eski Türkiye’nin  aydınlanmacı gelenekten gelen, pozitivist, liberal-kapitalist yöntem , bilgi, aydın ve kurumsal yapısını sorunlu, Türkiye’nin önünü tıkayan faktörler olarak görmektedir.

İLMAR, Yeni Türkiye’nin ancak eski pozitivist aydın tipiyle değil de  ancak ve ancak İslam düşüncesi üzerinden sosyal düşünceye sahip bilgi, ahlak ve duruş sahibi aydın, akademisyen, teknokrat, bürokrat ve öğretmen kesiminin oluşması ve bu kesimin çevrelediği yeni  kurumsal yapılarla başarının yani medeniyet vizyonunun ortaya çıkacağını düşüncesinin temeline oturtarak, toplumun  diğergamcı menfaatine yönelik bütüncül/tevhidi sosyal akıl ile bilgi üretmeyi  amaçlayan kamu yarına çalışan bir sivil toplum kurumu olması özelliğiyle, Türkiye ve dünya ölçekli çalışmalarına bereket ve  başarılar dileriz.

kaynak

 

Yorumlar 

 
+6 #2 Serpil 09-12-2014 13:11
İlmi ve Metodolojik Araştırmalar Merkezinin kurulmasını sevinçle karşılıyorrum. Çalışmaların semereli olmasını, dünya ve ahiret faydalarına vesile olmasını niyaz ediyorum.
 
 
-7 #1 seher vakti 30-11-2014 14:56
Ne kadar hocasiniz bileniyorum ama bu yazi eksik ve imsanlari yanlis yonlendiriyorsunuz,e skimiz osmanli devleti eskiaydin dusunce diyor ,aydin dusunce degil karanlik dsunce o da yakin cagimizda bilgi verirken baskalarinda olsa dikkat edin
 

Cenâb-ı Hak buyuruyor:
“Ey Adem oğulları! Her secde edişinizde güzel elbiselerinizi giyin; yeyin, için, fakat isrâf etmeyin; çünkü Allah isrâf edenleri sevmez.” (A’râf, 31)