DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Ana Sayfa Hikayeler Elmas Olabilmek

Elmas Olabilmek

Yazdır

Bir madende kömür, elmasa dedi ki: "Ey kusur bulunmamak tecellisine mazhar olan, biz arkadaşız. Nemiz varsa aynıdır." (Kömürle elmas her ikisi de saf karbondur. Bileşimleri tamamen aynıdır) "Cihanda aslımızın varlığı birdir. Ben değersizim, madenimden eriyip gidiyorum. Sense padişah tacının üstüne çıkıyorsun. Benim toprak kadar kıymetim yok, mayam kötü. Sen aynaların kalbini hasetten parçalıyorsun. Beni herkes eziyor, ateşe veriyor. Ben bir kıvılcımım. Seninse yüzünde, dilinde, yıldızlar ve güzellikler fışkırıyor."

Elmas dedi ki: "Ey ince gören ve ince düşünen arkadaş, kara toprak pişip olgunlaşınca yüzükleri süsleyen mücevher olur."

Çünkü elmas çok acı çeker. Kömür toprağın üzerinde hiç acı çekmeden oluşur. Onun için simsiyahtır. Ama elmas senelerce basınçlar, sıcaklıklar, ateşler altında yanar yanar tutuşur. Ancak o kadar imtihandan sonra elmas haline geçer.

 

 

 

Cenâb-ı Hak buyuruyor:
“Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutan, adaletle şahitlik eden kimseler olun. Bir topluluğa duyduğunuz kin, sizi âdil davranmamaya itmesin. Adaletli olun; bu, Allah korkusuna daha çok yakışan (bir davranış) tır. Allah'a isyandan sakının. Allah yaptıklarınızı hakkıyle bilmektedir.” (Mâide, 8)