DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Ana Sayfa Hikayeler Elmas Olabilmek

Elmas Olabilmek

Yazdır

Bir madende kömür, elmasa dedi ki: "Ey kusur bulunmamak tecellisine mazhar olan, biz arkadaşız. Nemiz varsa aynıdır." (Kömürle elmas her ikisi de saf karbondur. Bileşimleri tamamen aynıdır) "Cihanda aslımızın varlığı birdir. Ben değersizim, madenimden eriyip gidiyorum. Sense padişah tacının üstüne çıkıyorsun. Benim toprak kadar kıymetim yok, mayam kötü. Sen aynaların kalbini hasetten parçalıyorsun. Beni herkes eziyor, ateşe veriyor. Ben bir kıvılcımım. Seninse yüzünde, dilinde, yıldızlar ve güzellikler fışkırıyor."

Elmas dedi ki: "Ey ince gören ve ince düşünen arkadaş, kara toprak pişip olgunlaşınca yüzükleri süsleyen mücevher olur."

Çünkü elmas çok acı çeker. Kömür toprağın üzerinde hiç acı çekmeden oluşur. Onun için simsiyahtır. Ama elmas senelerce basınçlar, sıcaklıklar, ateşler altında yanar yanar tutuşur. Ancak o kadar imtihandan sonra elmas haline geçer.

 

 

 

Rasûlullah (sav) buyuruyor:

"Allah'ı anmaksızın çok konuşmayın. Allah'ın zikri dışında çok söz söylemek, kalbi katılaştırır. Katı kalpli olanların ise, Allah'dan en uzak kimseler olduğu  kesindir." (Tirmizî, Zühd 62)