DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Ana Sayfa Dosya Konuları İntibâh Doların hazin sonu nasıl olacak?

Doların hazin sonu nasıl olacak?

Yazdır

15 Temmuz kalkışması sonrası devletimize döviz üzerinden operasyon yapıldığı bu günlerde sadece döviz bozdurup karşılığında altın veya TL almamız yeterli değildir. Döviz talebi oluşturan ithal ürünleri almadan önce bu ürünlere hakikaten ihtiyacımızın olup olmadığını iyi düşünmeliyiz.

Mesela bilgisayarımızın, cep telefonumuzun veya arabamızın modelini değiştirmemizin devletimizi ne kadar döviz kaybına uğratacağını hesap etmeliyiz. İthal ürünlerin yeni modellerine hakikaten ihtiyacımız var mı? Mevcudu ne kadar kullanabiliyoruz, ihtiyacımızı karşılamaya yetmiyor mu düşünmeliyiz.

Herbirimiz harcamalarımızı planlarken şuurlu olmalıyız. Bulanık havayı seven spekülatörlere inat hayatın normal akışına devam etmeliyiz. Müteşebbislerimiz yatırımlarından bizler ise makul ve mantıklı harcamalarımızı yapmaktan geri durmamalıyız.

1933 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları ceplerinde altın ve gümüş paralar taşıyordu. Eğer basılı bir dolar ile işlem yapmanız gerekiyorsa bunu ancak bankalarda gerçekleştirebilirdiniz. 1933 yılında ABD hükümeti bir karar aldı ve altın veya gümüş sikkeler yerine tüm ülke genelinde kağıt dolar kullanımına geçti. Bu geçiş esnasında bir Amerikan dolarının karşılığı 1/35 ounce yani yaklaşık 810 miligram altına bedel olarak belirlendi.

1960 yılına kadar ABD bastığı her doların karşılığını merkez bankasında altın olarak bulunduruyordu. Ancak 1960 yılından itibaren bu imkânsız hale geldi zira ABD tüm dünyaya gereğinden fazla karşılıksız dolar vermeye başladı. 1971 yılında doların altın karşılığı kavramından tümüyle vazgeçildi. O andan itibaren dolar satın alma gücünü her geçen zaman diliminde daha fazla kaybetti.

Yukarıdaki grafikten de görebileceğiniz gibi bu gün bir dolar ile sadece 25 miligram altın satın alabiliyorsunuz. Yani dolar 1933 yılından bu yana değerini büyük ölçüde kaybetti.

Bu noktada ABD’nin para politikalarının ve dünya siyasetindeki gelişmelerin detayları çok önemli. Dünyanın en yüksek dış ticaret açığını veren yani ürettiğinden daha fazlasını tüketen ABD, doların rezerv para olma mevkiini daha ne vakide kadar koruyabilecek?

Dünyanın BEŞTEN büyük olduğunun idraki zihinlerde yer bulduğunda, ülkeler birbirleri ile olan ticaretlerini kendi para birimleri üzerinden yapmaya başladıklarında, petrol vs. metalar sadece dolar ile satın alınamadığında, dünya ABD'nin dış ticaret açıklarını finanse etmekten vazgeçtiğinde DOLAR ın hazin sonu sizce nasıl olacak?

 

Yorumlar 

 
+4 #2 Durdurun dünyayı inecek var! 09-12-2016 14:01
Avrupalılar, Amerikalılar işi gücü bırakmış, kehanet kitapları okuyorlar.

Şu günlerde en çok satan kitaplar fal ve kehanet kitapları.

Herkes şunu merak ediyor: Dünya nereye gidiyor.

Kimse kendini ve ne yapması gerektiğini sorgulamıyor. Ve herkes bir kurtarıcı bekliyor. Şuuraltında ise işlerin daha da kötü gitmesi korkusu var.

Açlık, savaş ve terör korkusu batılıların iliklerine kadar işlemiş.

Daha zengin olacak halleri yok, ama korkuyorlar. Zengin dedim de, ABD’de durum pek iç açıcı değil. Tamam dünyanın en zengin ülkesi. Ama aynı zamanda dünyanın en borçlu ülkesi.. En önemli ihraç malı o yeşil kağıt. ABD’de her 6 kişiden biri yoksul. Yaklaşık 50 milyon kişi ediyor bu. 18 yaş altı bu sayıya yakın genç beslenme açlığı çekiyor. Bunların çoğu zenci. 11 eyalette 5 yaş altı çocukların %20’si yoksul. Evsizlerin sayısı her geçen gün artıyor..

AB’de de durum hiç iç açıcı değil.

ABD de, AB de çöküyor. Hem iktisaden çöküyor, hem siyaseten, hem de kültürel, toplumsal olarak. Her anlamda bir çöküş bu..

Abdurrahman Dilipak yeniakit.com.tr/.../...
 
 
+5 #1 Erdoğan: Kendi oyunumuzu oynayacağız 04-12-2016 18:44
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye darbe ve terörle yapılan saldırıların boşa çıktığını, bu yüzden ekonomik harekat yapıldığını belirtti. Erdoğan, bu saldırıyla mücadele için üç ülke ile görüşüldüğünü ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri'deki toplu açılış töreninde konuştu. Burada gündeme dair açıklamalar yapan Erdoğan, yükselen döviz kurlarına da değindi.

Vatandaşa döviz bozma çağrısını yenileyen Erdoğan, ''Tüm Türkiye'ye sesleniyorum. Yastık altında doları avrosu olanlar, bu paraları altın ve Türk Lirası'na yatırın.'' dedi.

ÜÇ ÜLKE İLE YERLİ HAMLE

''Karşılıksız para basıyorlar, biz karşılıksız para basmıyoruz.'' diyen Erdoğan, kendi parasını silah olarak kullanan ülkelere karşı üç ülkeyle görüşme yapıldığını belirtti. Erdoğan, ''Bu arada biz; Rusya, Çin ve İran ile alışverişleri yerli para ile yapmak için üzere adımlar attık.'' dedi.

Erdoğan, şöyle konuştu:
''İnşaallah, yarın akşam başbakanımız Rusya'ya gidiyor. Ve salı günü orada görüşmeleri var. O bölgede dolaşacaklar. Oralarla ticaretimizi yerli parayla yapmanın adımlarını atacağız. Yani onlardan bir şey alıyorsak onların parasıyla, onlar bizden alırken bizim paramızla alışveriş yapacaklar.  Merkez bankalarımıza talimatı verdik. Onun için bu oyunlar tutmayacak. Bu oyunların karşısında biz de kendi oyunumuzu oynayacağız. Çin'le İran'la hepsiyle...''
 

Rasulullah Sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur;  "Kim bana bir kitapta/yazıda salâvat-ı şerife getirirse benim ismim bu kitapta/ yazıda olduğu müddetçe melekler ona istiğfar getirmekten hiç ayrılmazlar."