DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Ana Sayfa Hikayeler Bil bakalım,elimdeki kuş canlı mı ölü mü?"

Bil bakalım,elimdeki kuş canlı mı ölü mü?"

Yazdır

Bazı hikayeler yerleşir içinize....işte onlardan biri:Anlatıldığına göre, bir köyün yüksekçe bir tepesinde, çocukların pek sevdiği bilge bir ihtiyar yaşarmış..Bilge ihtiyar çocukların her sorusunu ciddiye alır ve mutlaka doğru bir cevap verirmiş. Bir gün iki çocuk ,yaşlı bilgeye hiç bilemeyeceği bir soru sormak istemişler. Küçük bir kuş yakalayıp tepeye doğru yürümeye başlamışlar. Yaşlı bilgenin yanına gelince, çocuklardan biri kuşu avuçlayıp arkasına gizlemiş ve sormuş:
"
Bil bakalım,elimdeki kuş canlı mı ölü mü?"
Bilge gözünü çocukların gözlerinde gezdirmiş bir süre. Uzunca bir sessizlik olmuş... Öyle ki,çocuklar ilk defa yaşlı bilgeyi zorladıklarını düşünmeye başlayıp mutlulukla tebessüm etmişler. Sonunda derin bir nefes almış yaşlı bilge ve soruyu soran çocuğa dönmüş:
"Bu sorunun cevabı senin elinde! Avuçlarıdaki kuşun canlı olduğunu söylersem,onu sıkıp öldüreceksin. Ölü olduğunu öylersem ellerini açacaksın ve kuş özgürlüğüne kavuşacak..

          ***
Ne hoş, insanın kendisine ders çıkarması gereken bir hikayedir bu..  Elimizdeki kuşu sıkıp öldürebiliriz ya da bırakarak özgürce kanat çıprmasını sağlayabiliriz..Hayatta bazı durumlar tamamen bize bağlı yani.. Her birimiz içimizde hayata dair, umuttan, iyilikten, özgürlükten yana güzel tercihlerin yanısıra yine aynı hayata, umuda ve özgürlüğe son verme gibi kötü tercihleri de taşırız..
Sevdiklerimiz de avucumuzdaki kuşlar gibidir.. Avucumuzu sıkıp öldürebiliriz  onları kötü davranışlarla ya da  kalbimizin göklerinde özgürce kanat çırpmalarına izin veririz, güzelce davranıp özgür bırakarak..

Onlara hayat veren ya da kanat bahşeden bizler değiliz elbet,  lakin kanatlarını açamamaları bizim elimizde..
 

 

AYET- İ KERİME

“Kim güzel bir işe aracılık ederse, onun da o işten bir nasibi olur. Kim kötü bir işe aracılık ederse onun da ondan bir payı olur. Allah her şeyi gözetir ve karşılığını verir.” (Nisâ, 85)

HADİS-İ ŞERİF

“İslâm’da iyi bir çığır açan kişiye, bunun sevabı vardır. O çığırda yürüyenlerin sevabından da kendisine verilir. Fakat onların sevabından hiçbir şey noksanlaşmaz. Her kim de İslâm’da kötü bir çığır açarsa, o kişiye onun günahı vardır. O kötü çığırda yürüyenlerin günahından da ona pay ayrılır Fakat onların günahından hiçbir şey noksanlaşmaz.”  (Müslim, Zekât, 69; Nesâî, Zekât, 64)