DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Ana Sayfa Dosya Konuları İdarececilik Yöneticiler ile çalışanlar arasında oldukça sağlıklı ve verimli bir iletişim nasıl kurulabilir?

Yöneticiler ile çalışanlar arasında oldukça sağlıklı ve verimli bir iletişim nasıl kurulabilir?

Yazdır

Aynı anda Apple ve Pixar gibi iki büyük firmayı yöneten Steve Jobs çalışanlarından almak istediği geri bildirimler  için lüzumlu iletişim süresini kısaltıp kalitesini artıracak bir yol aramış ve oldukça zekice iki soru seçmiş.
 
Yöneticiler genelde çalışanlarına cevabı 'evet' ya da 'hayır' olan basit sorular sormayı tercih eder, çünkü en kısa iletişim şekli budur. Ancak bu iki soru zamandan ne kadar tasarruf ettirse de bilgi anlamından oldukça kalitesiz. Bu durumda da istediği verimi elde edemeyeceğini düşünen Jobs, soruları 'Şu anda Pixar'da yolunda gitmeyen şey nedir?' ve 'Şu anda Pixar'da en iyi giden şey nedir?' şeklinde sorarak çalışanlarını konu hakkında gerçekten düşünmeye sevk etmiş.
 
Çalışanlar ile düzenlenen oturumlarda her soruyu bir kişiye sorarak ve sonrasında cevap konusunda tüm ekip hemfikir olana kadar konuşarak sorunları kısa sürede halleden Jobs, aynı taktiği gelişmeler için de kullanarak oldukça başarılı bir iletişim kurmuş.
 
Bu sorulardan ilki 'En iyi yaptığım iki şey ve kendimi geliştirmem gerektiğini düşündüğünüz iki konuyu benimle paylaşır mısınız?
 
İkinci soru ise 'Yapabileceğim başka birşey ya da tekrarlamamamı istediğiniz bir davranış var mı?'.
 
Bu sorular sayesinde yöneticiler ile çalışanlar arasında oldukça sağlıklı ve verimli bir iletişim kurulabileceği düşünülüyor. 
 
(Webtekno)
 

Rasulullah Sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur;  "Kim bana bir kitapta/yazıda salâvat-ı şerife getirirse benim ismim bu kitapta/ yazıda olduğu müddetçe melekler ona istiğfar getirmekten hiç ayrılmazlar."